Jaké poplatky platí nájemce?

10.04.2024

Setkal jsem se již několikrát s tím, že pronajímatel vezme měsíční předpis záloh, který mu vystavilo SVJ a přiloží ho k nájemní smlouvě s tím, že ho má platit nájemce v rámci poskytovaných služeb. Představa pronajímatele je taková, že tyto poplatky přenese v plné výši na nájemce. Takový postup je však v rozporu se zákonem.

Podle ustanovení § 2247 odst. 2 občanského zákoníku se má za to, že nájemce má hradit zejména tyto služby:

  • dodávky vody,
  • odvoz a odvádění odpadních vod včetně čištění jímek,
  • dodávky tepla, odvoz komunálního odpadu,
  • osvětlení a úklid společných částí domu,
  • zajištění příjmu rozhlasového a televizního vysílání,
  • provoz a čištění komínů,
  • případně provoz výtahu.

Někdy však může být rozsah služeb jiný, záleží na konkrétní nemovitosti. Pro určení, zda se jedná o službu spojenou s užíváním bytu, může být vodítkem spotřeba a využívání služeb ze strany nájemce. Výše uvedené služby v ustanovení § 2247 odst. 2 občanského zákoníku této obecné definici velmi dobře odpovídají.

Nejznámější spornou položkou je příspěvek do fondu oprav nebo odměna statutárního orgánu SVJ. Jedná se přesně o ty položky, které pronajímatel nemůže po nájemci požadovat, protože se nejedná o služby, které by na základě nájemní smlouvy využíval přímo nájemce.

Řešení pro pronajímatele spočívá v tom, že tyto služby zahrne přímo do nájemného, tj. navýší samotné nájemné tak, aby byly pokrylo i tyto služby, které nelze nájemci vyúčtovat. 

Dostali jste se do podobné situace? Nevíte si rady? Neváhejte se na mě obrátit.

Vydržení představuje jeden z původních způsobů nabytí vlastnického práva podle českého občanského zákoníku. Upravuje jej ustanovení § 1089 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., ve znění pozdějších předpisů.

V posledních dnech se mi na stůl dostaly dva případy, které se oba týkají skrytých vad nemovitostí. Shodou okolností v obou případech hraje hlavní roli vlhkost – v jednom zastupuji prodávajícího, ve druhém naopak kupujícího.

Moji klienti, mladý pár hledající své první společné bydlení, si letos pořídili útulný byt v panelákovém domě z 80. let. Na první pohled se zdálo, že se jedná o skvělý obchod – prostorný interiér, rozumná lokalita a cena, která byla o něco nižší, než by člověk v dané oblasti čekal. Jenže za touto výhodnou nabídkou se skrývalo jedno velké "ale"...

Nedávno mě navštívil klient s dotazem, jak správně zapsat zpřesněnou hranici mezi jeho a sousedovým pozemkem do katastru nemovitostí. Již měl vyhotovený geometrický plán, který přesně vymezoval průběh hranice, a zajímalo ho, jaké kroky musí podniknout, aby byl nový stav zapsán do katastru.

Mnozí lidé vůbec netuší, že existuje rozdíl mezi nájmem a podnájmem. Často můžete slyšet v běžné řeči, že má někdo problém s podnájemníkem a když se zeptáte na podrobnosti, zjistíte, že se ve skutečnosti jedná o nájemce. Podnájem bytu se v posledních letech stal mnohem častějším, než býval v minulosti.

Ve své advokátní praxi jsem se opakovaně setkal s případy, kdy pronajímatelé nedodrželi povinnost řádně vyúčtovat náklady spojené s užíváním bytu. Velká část pronajímatelů není schopna vyúčtování zpracovat v souladu se zákonem, což vede k tomu, že se nájemci domáhají zaplacení pokuty. Tyto spory mohou být komplikované a finančně nákladné, přičemž...

Jeden z klientů, který pronajímá svých několik bytů nájemníkům, se mě ptal, jestli vím něco o připravované změně občanského soudního řádu týkající se zavedení tzv. rozkazu k vyklizení bytu, který by měl údajně urychlit vyklizení bytu.