Před koupí pozemku je zásadní pečlivě prověřit několik klíčových aspektů, které vám pomohou minimalizovat rizika a předejít nepříjemným překvapením. Koupě nemovitosti je významná investice, proto je nezbytné věnovat pozornost právním, technickým i územním podmínkám pozemku. Níže uvádím hlavní faktory, které byste měli zohlednit před uzavřením kupní...
Může dědit osoba žijící ve společné domácnosti se zůstavitelem?

Podle ustanovení § 1636
občanského zákoníku může ve druhé třídě dědiců dědit i osoba, která žila se
zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné
domácnosti. Důležitou podmínkou je, že nesmí dědit zůstavitelovi potomci. Ve
druhé třídě dědiců dědí manžel, zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se
zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné
domácnosti.
Jak zákon chápe společnou domácnost? Společná domácnost je soužití dvou nebo více osob, které spolu trvale žijí a které společně uhrazují náklady na své potřeby. Jde o spotřební společenství trvalé povahy, a proto společnou domácnost představuje jen skutečné a trvalé soužití, v němž̌ její členové přispívají k úhradě a obstarávaní společných potřeb (nepostačuje např. jen příležitostná výpomoc v domácnosti, společné trávení dovolených apod.) a v němž společně̌ a bez rozlišovaní́ hospodaří se svými příjmy.
Podle judikatury soudů nestačí, aby několik osob žilo ve společném bytě, i když nesou společně všechny náklady. Důležitým znakem je to, že mají spolužijící osoby bližší citové pouto nebo je jedna nebo více osob odkázána na výživu zůstavitele.
S ohledem na shora uvedené je zřejmé, že u osob spolužijících vyžaduje zákon pro jejich dědickou způsobilost ve druhé třídě dědiců splnění dvou základních předpokladů, a to žití se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku zpětně od smrti zůstavitele ve společné domácnosti a z tohoto důvodu péče o společnou domácnost nebo odkázání výživou na zůstavitele.
Dostali jste se do podobné situace? Nevíte si rady? Neváhejte se na mě obrátit.
Odpovědnost za skryté vady při prodeji nemovitosti: Co by měl vědět prodávající i kupující
Při prodeji nemovitosti odpovídá prodávající kupujícímu za vady. Pojem "vada nemovitosti" lze specifikovat z hlediska práva jako odchylku od stavu, který byl sjednán ve smlouvě, nebo který by kupující mohl rozumně očekávat na základě okolností prodeje. Vady nemovitosti mohou být skryté nebo zjevné a mohou zahrnovat jak fyzické, tak právní...
Laičtí přísedící v Česku
Možná málokdo z Vás tuší, že se na rozhodování českých soudů podílejí tzv. laičtí přísedící (někdy označovaní jako soudci z lidu). Podílejí se na rozhodování v prvním stupni u pracovněprávních sporů a v trestních věcech, kde horní trestní sazba převyšuje pět let. V odvolacích senátech u krajského soudu již laici neparticipují.
Minulý týden se ke mně dostali dva klienti, kteří měli společného to, že jim právní služby poskytovala osoba bez právního vzdělání. První klient řešil soudní řízení, ve kterém byl v pozici žalovaného, a žalobce se na něm domáhal zaplacení částky v řádu statisíců. Klientovi byl jako první úkon ve věci doručen platební rozkaz, proti kterému podal ve...
Smluvní pokuta v realitních smlouvách
Dostal se ke mně případ, kdy zájemce o koupi nemovitosti si po uzavření rezervační smlouvy rozmyslel uzavření kupní smlouvy, neboť pozemek neměl právně vyřešenou přístupovou cestu. Z tohoto důvodu chtěl od realitní kanceláře vrátit již zaplacený rezervační poplatek. Realitní kancelář odmítla vrátit rezervační poplatek s odůvodněním, že v rezervační...
V souvislosti s přijetím nového stavebního zákona (zákon č. 283/2001 Sb.), který nabyl účinnosti v plném rozsahu od 1. července 2024, se v médiích a odborných kruzích pravidelně objevují informace o změnách, které tento zákon přináší.
Pozor na dluhy v exekučním řízení
Nedávno mě požádala klientka o konzultaci výsledku dědického řízení, které bylo ukončeno před několika měsíci. Klientka se v rámci dědického řízení nenechala právně zastoupit, protože se domnívala, že to je zbytečné. Předmětem dědického řízení byla zejména nemovitost v hodnotě čtyř milionů korun českých a dluh ve výši dvou milionů korun českých....
Oslovil mě klient s požadavkem na urgentní řešení jeho záležitosti, která spočívala v tom, že si na konci roku 2023 objednal dřevo na stavbu roubenky za velmi výhodnou cenu s termínem dodání do konce března 2024. Bohužel klientovi bylo dřevo dodáváno po částech, přičemž poslední část dodávky byla podmíněna navýšením původní dohodnuté ceny.
SVJ bez funkčního výboru
Oslovil mě jeden klient s prosbou o řešení věci spočívající v tom, že klient byl členem výboru společenství vlastníků jednotek (SVJ) v domě, kde vlastnil byt, nicméně byt prodal, ale nedávno zjistil, že je v obchodním rejstříku stále evidován jako člen výboru, ačkoliv jako člen výboru byl zapsán již v roce 2012.
Jaký je postup při rozvodu manželství?
Rozvod je právní proces, který ukončuje manželství a zahrnuje několik kroků.
Proč je důležité mít potvrzení o platbě?
Důkaz o platbě je klíčový, protože potvrzuje, že jste splnili svou povinnost vůči druhé straně. Bez tohoto důkazu by mohla druhá strana tvrdit, že platba nebyla provedena, nebo že se týkala jiné věci, než tvrdíte vy.
Výpověď z nájmu bytu na dobu neurčitou
Podle § 2288 občanského zákoníku může pronajímatel vypovědět nájem na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou z těchto důvodů: